Finanční dopady pohovorů: pouhý náklad nebo investice pro uchazeče?
Organizace si svých zaměstnanců váží jako svého nejcennějšího zdroje. Přilákat do firmy ty správné talenty vyžaduje značnou investici času, úsilí a finančních prostředků. Ačkoliv kandidáti obvykle počítají s tím, že věnují čas výběrovému řízení, často nejsou připraveni na to, že je může čekat i nemalý osobní výdaj.
Finanční zátěž spojená s účastí na pohovorech zahrnuje řadu přímých i nepřímých nákladů. Uchazeči mohou platit za dopravu, pořizovat vhodné oblečení, tisknout dokumenty, investovat do technického vybavení jako jsou webkamery a mikrofony, kupovat materiály nebo služby pro přípravu na pohovor, brát si volno v práci či platit další výdaje, např. za jídlo nebo účast na networkingových akcích.
Podle údajů průzkumu z roku 2023 zavádí 69 % náborových společností do svých výběrových procesů video pohovory. Tento trend může kandidátům snížit náklady na dopravu. Přesto však není běžné absolvovat celé výběrové řízení výhradně online. Mnoho firem stále dává přednost osobnímu setkání, zejména u pozic, které vyžadují fyzickou přítomnost nebo kombinaci práce z kanceláře a na dálku.
Osobní pohovory zůstávají nedílnou součástí výběrového procesu. Ačkoliv může proběhnout úvodní video hovor, často následuje alespoň jeden, nebo i více osobních pohovorů. Je to klíčové pro zjištění, zda je oboustranně vhodné pracovní propojení.“
Podle průzkumu činí průměrné náklady uchazeče spojené s účastí na jednom pohovoru přes 2000 korun. Díky možnosti práce na dálku často kandidáti cestují na pohovory z větší vzdálenosti, což zvyšuje tlak na jejich rozpočet kvůli nákladům na pohonné hmoty nebo jízdné. Je proto zásadní, aby výběrové řízení přinášelo hodnotu jak zaměstnavatelům, tak i kandidátům.
Nadnárodní společnosti, které mají zkušenosti s relokací zaměstnanců, často disponují jasně definovanými pravidly pro úhradu cestovních a relokačních výdajů, což jim usnadňuje nábor tím, že kandidátům cestovní náklady kompenzují.
Je důležité, aby zaměstnavatelé měli efektivní a hladký náborový proces zaměřený na kandidáta, který zanechá pozitivní dojem a zároveň posílí vnímání značky. Organizace by měly minimalizovat riziko, že potenciálním zaměstnancům způsobí časovou nebo finanční zátěž, a to tím, že kladou důraz na kandidátskou zkušenost. Agilní náborový proces přispívá k pozitivnímu dojmu, přitahuje špičkové talenty a firmu prezentuje jako atraktivního zaměstnavatele. To je klíčový prvek úspěšné strategie získávání talentů.
V době, kdy jsou virtuální schůzky standardem, se očekává, že kandidáti toužící po kariérním růstu přijmou možnost setkat se se svými potenciálními zaměstnavateli osobně. Ačkoliv to s sebou nese určité náklady, je rozumné, aby je vnímali jako investici do své budoucnosti, kterou mohou později vykompenzovat výhodami nové pracovní pozice.
Zaměstnavatelé by zároveň měli zajistit, že náborový proces bude vyjadřovat respekt a ocenění kandidátovy účasti, a že pohovor bude vnímán jako oboustranně přínosná investice – nikoliv jako náklad.